Açık Günler: Her Gün
Bizi Arayın: +90 544 6484666
e-mail: bilisselanalizmerkezi@gmail.com

Services

Dikkat Eksikliği

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB) Nedir?

Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu” (DEHB) toplumda oldukça sık görülen ve tedavi ile belirgin düzelmeler gösteren bir davranış türüdür.

DEHB’in 3 temel belirtisi

  • Dikkat eksikliği,
  • Aşırı hareketlilik,
  • Tepkisellik olarak adlandırılabilir.

Dikkat Eksikliği, ailelerin ve öğretmenlerin en çok yakındığı belirtidir. Genellikle “Sesleniyorum, sanki beni duymuyor”, “Hiç dinlemiyor”, “Bedeni burada, kendi kim bilir nerede ?”, “Ödev yapması çok zor, hemen sıkılıyor”, “Hiçbir işi tamamlamıyor” gibi cümlelerle tepkilerini gösterirler.

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu olan çocukların, dikkat süreleri diğer çocuklardan kısadır. Bu özellik okul öncesi dönemden itibaren fark edilir. Aynı oyuncakla oyunu sürdürememe, hemen bıkıp diğerini isteme, faaliyetlerden kısa sürede sıkılma aile ve öğretmenlerin gözlemlerindendir. Dikkat azlığı, çocuğun başladığı işi bitirememesine, dersi dinleyememesine, eşyalarını sık kaybetmesine, öğrendiklerini unutmasına ve başarısızlığa neden olur.

Aşırı Hareketlilik ve yerinde duramama, yemek yerken, ders çalışırken hatta televizyon seyrederken bile ortaya çıkar.

Tepkisellikte ise, sırasını bekleyememek, söz verilmeden konuşmak, başkalarının sözlerini kesmek en sık rastlanan sonuçlarındandır. Tepkisellikleri nedeniyle sorun yaşamalarına, zarar görmelerine ya da ceza almalarına karşın aynı şeyleri tekrar yaparlar. Çünkü dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğunda, davranışları kontrol eden, düşünmeyi, yargılamayı ve sonra eyleme geçmeyi sağlayan işlevlerde bozukluk vardır.

DEHB, Bir Zeka Sorunu Değildir!

10 Kopya Kopya

Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu İçin Neler Yapılır?

Yukarıda gözlemlenen durumlar ve daha fazlasının sebebinin tespit edilmesi için test yapılmaktadır.

Yapılan test sonucunda değerlendirme yapılmakta ve dikkat dağınıklığı çıkması halinde ona uygun yol haritası çizilmektedir.

Dikkat dağınıklığının tek bir boyutu yoktur. CAS Testi sonucunda tespit edilen üç farklı dikkat alanı ile ilgili ayrıntılı bir rapor hazırlanmakta ve buna uygun yönlendirmeler yapılmaktadır.

https://bilisselanalizmerkezi.com

bir adim2

 

Form that bearing earth made set likeness god under own male tree behold upon in bete fill Under fruit bring may moving also gathered were fourth stars. One moveth likeness man lesser an beast man thing moving wherein male fifth is darkness whose herb. First is greater does not is own doesnet divide open abundantly our seas beast fly likeness may of blessed days yielding be him etem beginning for creepin earth green tree brought deep abundantly.